ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΕΙΡΑΙΑ: Πρόκριση ΑΟ ΚΑΡΑΒΑ με νίκη επί της ΕΛΛΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ

- Ο ΑΟ Καραβά επικράτησε στα πέναλτι της ισχυρής ΕΛΛΑΣ Ποντίων και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Πειραιά

- 1-1 το ματς στην κανονική περίοδο

- 3-3 το τελικό σκορ με ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό του αγώνα για τη ΕΛΛΑΣ Ποντίων

Με το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες αναμετρήσεις η ομάδα της Κοκκινιάς, που φέτος θα αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική.

Στον αγώνα κυπέλλου που διεξήχθη στην έδρα της ΕΛΛΑΣ Ποντίων, ο ΑΟ Καραβά κατάφερε να «κλέψει» την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.

Είχε προηγηθεί ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τελικό αποτέλεσμα (μετά την παράταση) 3-3.

Ο ΑΟ Καραβά προηγήθηκε με 1-0, ενώ η ΕΛΛΑΣ Ποντίων κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να κάνει το 2-1.

Ο ΑΟ Καραβά πήρε και πάλι κεφάλι με 3-2, αλλά η ΕΛΛΑΣ Ποντίων είπε την τελευταία κουβέντα με γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Στη διαδικασία των πέναλτι, οι δυο ομάδες σημείωσαν σερί 5 στα 5, ο ΑΟ Καραβά ευστόχησε στο 6ο πέναλτι, ενώ ο τερματοφύλακάς του απέκρουσε το τελευταίο πέναλτι των Ποντίων, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα της Κοκκινιάς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τηρήθηκαν όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας.

Παρόντες στο γήπεδο οι Πρόεδροι των δυο ομάδων Κώστας Φούντας (ΕΛΛΑΣ Ποντίων) και Σαράντος Ευσταθόπουλος (Καραβάς), ο πρώην Πρόεδρος του ΑΟ Καραβά Χρήστος Σκανδάλης, ο Πρόεδρος της ΚΟΔΕΠ Γιάννης Βοϊδονικόλας και ο Πρόεδρος της Δ’ Δημοτικής Κοινότητας Πειραιά Τάσος Πούλος.