![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Τα τσιμπολογήματα και η κακή διατροφή είναι ίσως ο πιο βασικός παράγοντας αύξησης βάρους.
Ωστόσο υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που ούτε καν τους φαντάζεστε. Ένας από αυτούς είναι… το στρες!
Όταν ο οργανισμός μας στρεσάρεται απελευθερώνεται κορτιζόλη, η ορμόνη του στρες, γεγονός που προκαλεί αύξηση της όρεξης. Μπορεί ενδεχομένως να θέλουμε τροφές με πολλές θερμίδες σε περιόδους στρες. Ο συνδυασμός είναι καλό έδαφος για αύξηση του βάρους.
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)