![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Τον Αύγουστο του 2021 η βόρεια Εύβοια βρέθηκε στο έλεος της πύρινης λαίλαπας με την καταστροφική φωτιά που ξέσπασε και έκαιγε για μέρες στο νησί.
Η φωτιά έφτασε και στο Προκόπι, όπου βρίσκεται το σκήνωμα του Αγίου Ιωάννου του Ρώσσου. Την Παρασκευή 6 Αυγούστου 2021 όλο το χωριό συγκεντρώθηκε στον Άγιο Ιωάννη τον Ρώσο και συμμετείχε σε προσευχή και λιτανεία για να μην εξαπλωθεί άλλο η φωτιά και να σταματήσει.
Ο Άγιος φαίνεται να έκανε το θαύμα του, καθώς στην περιοχή ξέσπασε βροχή που κατάφερε να σβήσει τα μέτωπα της φωτιάς που πλησίαζαν το Προκόπι.
Σύμφωνα με μαρτυρία του μητροπολίτη Χαλκίδας, ο οποίος βρέθηκε στο σημείο λίγες ώρες αργότερα, επάνω από το χωριό εμφανίστηκε ένα σύννεφο και ξαφνικά ξέσπασε η βροχή.
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)