![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Σημαντική ενίσχυση και μάλιστα σε εξαιρετικά δύσκολη περίοδο για το Λιμενικό Σώμα - Ελληνική Ακτοφυλακή (Λ.Σ. - ΕΛ.ΑΚΤ.), όπου καθημερινώς βρίσκεται στην πρώτη γραμμή της αντιμετωπίσεως των μετανστευτικών ροών στο Αιγαίο, σηματοδοτεί η σημερινή επίσημη ένταξη σε αυτό 65 νέων Δοκίμων Σημαιοφόρων Λιμενικού Σώματος - Ελληνικής Ακτοφυλακής της εκπαιδευτικής σειράς 2016 - 2017.
Στο πλαίσιο αυτό λοιπόν πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τετάρτης στη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων στο Χατζηκυριάκειο του Πειραιά, η τελετή της ορκωμοσίας των νέων στελεχών του Λ.Σ., παρουσία του Υπουργού Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, Θοδωρή Δρίτσα, και του νέου Αρχηγού Λ.Σ. - ΕΛ.ΑΚΤ., Αντιναυάρχου Σταματίου Ράπτη.
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)