Μπήκε σε περιπέτειες ο Ολυμπιακός!

Google news logo Βρείτε μας στο Google News. Πατήστε εδώ!

Σε τεράστιες περιπέτειες μπήκε ο Ολυμπιακός όσον αφορά στην πρόκρισή του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας μετά την ήττα του με 73-67 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο ΣΕΦ. Ο κόσμος του Ολυμπιακού που έδωσε βροντερό παρών στο ΣΕΦ, έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι, καθώς πλέον βασιλεύει ο προβληματισμός για το μέλλον στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι Πειραιώτες έμειναν στο 7-4 και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής ισοβαθμούν πλέον στη 2η θέση μαζί με τις Σιένα, Κίμκι και τους Ισραηλινούς. Ωστόσο, υστερούν τόσο απέναντι στους Ιταλούς όσο και στην ισοβαθμία τους με το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ, το οποίο είχαν κερδίσει στο «NOKIA Arena» μόλις με έναν πόντο διαφορά.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε δυνατά στο φαληρικό στάδιο και με ηγέτη τον Γιόζεφ Οχαγιόν (8π.) αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 15-8 στο 5’. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, αφού οι Ισραηλινοί παρουσιάστηκαν πολύ καλά διαβασμένοι στην άμυνά τους. Χάρη στους Κώστα Παπανικολάου και Πέρο Άντιτς και βελτιώνοντας παράλληλα την άμυνά του το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους τρεις πόντους στο 9’ (12-15), αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο κι έκλεισαν στο +8 το πρώτο δεκάλεπτο (13-21), εκμεταλλευόμενοι και το σοκ που υπέστησαν οι Πειραιώτες με τον τραυματισμό του Τζος Πάουελ (εξάρθρωση ωμοπλάτης, έχασε σχεδόν ολόκληρο τον αγώνα!).

Με τον Ντέιβιντ Λόγκαν να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και να φθάνει γρήγορα στους 8 πόντους οι Ισραηλινοί άνοιξαν στο +10 τη διαφορά τους στο 12’ (15-25). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και μοιραία η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε αρχικά τη διαφορά στους 11 πόντους (19-30) κι εν συνεχεία στους 14 (21-35), με τους Ντέβιν Σμιθ και Ρίκι Χίκμαν να την οδηγούν επιθετικά. Έχοντας 7/13 τρίποντα η Μακάμπι Τελ Αβίβ κυριάρχησε και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 18 πόντων (23-41), με τον Ντέιβιντ Λόγκαν να εκθέτει την «ερυθρόλευκη» περιφερειακή άμυνα, έχοντας 4/6 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος, στην επανάληψη, να ανατρέψει την εις βάρους του κατάσταση και με επιμέρους σκορ 11-3 μείωσε σε 44-34 στο 22’, έχοντας πρωταγωνιστή το Βασίλη Σπανούλη. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, επανέκτησαν άμεσα τον έλεγχο και στηριζόμενοι στους Ρίκι Χίκμαν και Σόουν Τζέιμς διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας στο σκορ (39-50 στο 25’). Ο αρχηγός των Πειραιωτών δεν το έβαλε κάτω και με συμπαραστάτη τον Έισι Λο δεν επέτρεψε στους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να ξεφύγουν ξανά στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 49-56.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμα περισσότερο στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά ο Ντέβιν Σμιθ διατήρησε του Ισραηλινούς μπροστά στο σκορ, με τη διαφορά να παίζει στα επίπεδα των 6-7 πόντων (57-63 στο 35’). Ο 47χρονος τεχνικός, που είδε τον Κάιλ Χάινς να φορτώνεται με φάουλ, έριξε στο παρκέ ένα κοντό σχήμα με τους Βασίλη Σπανούλη, Έισι Λο και Κώστα Σλούκα και με τον τελευταίο να φθάνει στους 7 πόντους ο Ολυμπιακός μείωσε σε 63-60 στο 36’. Ο Ντέβιν Σμιθ έδωσε, με νέο τρίποντο, αέρα έξι πόντων στους φιλοξενούμενους (62-68) στο 38ο λεπτό, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη την αποστολή των παικτών του Ολυμπιακού. Η πλάστιγγα, μάλιστα, άρχισε να γέρνει για τα καλά υπέρ της Μακάμπι Τελ Αβίβ όταν με καλάθι του Ρίκι Χίκμαν, ένα λεπτό πριν από τη λήξη, προηγήθηκε με 70-62.

Με δύο βολές ο Βασίλης Σπανούλης μείωσε σε 70-64, 54 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα, ενώ με τρίποντο  Έισι Λο  έφερε τη διαφορά στο τρίποντο (67-80), 18 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανα γρήγορα φάουλ στο Ρίκι Χίκμαν κι εκείνος, ευστοχώντας στη μία βολή, διαμόρφωσε το 71-67 υπέρ της ομάδας του, με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν.  Το λάθος του Βασίλη Σπανούλη στην επίθεση του Ολυμπιακού, όμως, αποδείχθηκε καθοριστικό. Ο Σόουν Τζέιμς έκλεψε την μπάλα και το εύκολο λέι απ του Ντέιβιντ Λόγκαν διαμόρφωσε το τελικό 73-67 για τους Ισραηλινούς.