![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Ο Μάρτιος μπήκε με υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες, ενώ σε αρκετά μέρη της χώρας μας, ο υδράργυρος άγγιξε τις τελευταίες ημέρες και τους 25-26 βαθμούς Κελσίου.
Ο Απρίλιος αναμένεται να μας προσφέρει ανοιξιάτικες ως και καλοκαιρινές καιρικές συνθήκες, με θερμοκρασίες που ίσως να κυμαίνονται από 25 ως και 30 βαθμούς Κελσίου.
Ο Μάιος φαίνεται να είναι αρκετά ζεστός, αλλά μερικές καταιγίδες αναμένεται να κάνουν την εμφάνισή τους .
Για το καλοκαίρι, η όλη διάταξη των συστημάτων που θα επικρατήσει στο βόρειο ημισφαίριο της γης, θα ευνοήσει του νότιους κυρίως ανέμους στην Ευρώπη και την χώρα μας, με αποτέλεσμα να μεταφέρεται πολύ συχνά η ζέστη από την Αφρική προς την Ελλάδα.
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)