![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Στην Παθολογική Κλινική του Γενικού Νοσοκομείου Ξάνθης νοσηλεύεται ηλικιωμένος άνδρας κάτοικος της περιοχής ο οποίος έχει μολυνθεί από τον ιό του Δυτικού Νείλου.
Πρόκειται για το πρώτο επιβεβαιωμένο κρούσμα του ιού στην περιοχή της Ξάνθης, η οποία παρουσίαζε και φέτος υψηλό δείκτη επικινδυνότητας για την εμφάνιση αντίστοιχων κρουσμάτων.
Σύμφωνα με το thrakitoday, ο ηλικιωμένος που βρέθηκε θετικός στον ιό είναι κάτοικος πεδινού οικισμού της Ξάνθης ενώ βρέθηκε προσφάτως στην Αίγινα.
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)