Έσπασε κάθε ρεκόρ ο νικητής του 32ου Μαραθωνίου Αθήνας (φωτο)

Ο Χριστόφορος Μερούσης ο πρώτος Έλληνας δρομέας

Μεγάλη εμφάνιση και μεγάλο ρεκόρ στον Αυθεντικό Κλασσικό Μαραθώνιο από τον Φέλιξ Κάντι!

Ο Κενυάτης αθλητής ήταν εξαιρετικός, κάλυψε τη διαδρομή του μαραθωνίου σε χρόνο 2.10.36, ο οποίος αποτελεί ρεκόρ αγώνα αλλά και διαδρομής, σπάζοντας κάθε προηγούμενο ρεκόρ!

Ο Κάντι με την επίδοση αυτή κατάφερε να ξεπεράσει την επίδοση του Ιταλού, Στέφανο Μπαλντίνι ο οποίος κατείχε το ρεκόρ της κλασσικής διαδρομής μαραθωνίου με χρόνο 2.10.55 που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες 2004 της Αθήνας.

Ο Κάντι ήταν πρώτος σε όλη τη διαδρομή και κατάφερε να σπάσει το ρεκόρ βασιζόμενος σε εξαιρετική στρατηγική που είχε και σύμφωνα με την οποία ανέβασε πάρα πολύ το ρυθμό στα τελευταία χιλιόμετρα.

Δεύτερος τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ ο οποίος στο παρελθόν έχει νικήσει δύο φορές την κλασσική διαδρομή. Τρίτος ο Κενυάτης, Τσομπέι και τέταρτος ο περσινός νικητής, Χίλαρι Γέγκο.

Ο Χριστόφορος Μερούσης ήταν ο πρώτος Έλληνας δρομέας, με τον Δημήτρη Θεοδωρακάκο να τερματίζει δεύτερος με την κόρη του αγκαλιά! Τρίτος ο 42χρονος, Γιώργος Καραβίδας και τέταρτος ο Πούλιος.