![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Τον τρόμο έσπειραν το πρωί οι δύο ληστές, που εισέβαλαν με όπλα στο χώρο της Πολυτεχνειούπολης Ζωγράφου.
Οι δράστες, σύμφωνα με την Αστυνομία, κατάφεραν να αρπάξουν από χρηματαποστολή 110.000 ευρώ.
Η θρασύταση ένοπλη ληστεία σημειώθηκε την ώρα που στο χώρο βρίσκονταν εκατοντάδες φοιτητές. Οι δύο άγνωστοι φορώντας κουκούλες full face και κρατώντας ο ένας υποπολυβόλο ούζι και ο άλλος πιστόλι ακινητοποίησαν τους άνδρες της ιδιωτικής εταιρείας φύλαξης κατά τη διάρκεια ανεφοδιασμού ΑΤΜ και άρπαξαν περίπου 110.000 ευρώ. Στη συνέχεια επιβιβάστηκαν σε μία μαύρη μοτοσυκλέτα, η οποία δεν έφερε πινακίδες και τράπηκαν σε φυγή.
Την υπόθεση έχει αναλάβει η Ασφάλεια Αττικής, ενώ οι Αρχές εξετάζουν το ενδεχόμενο πίσω από την ένοπλη ληστεία να βρίσκονται άτομα του αντεξουσιαστικού χώρου.
ΕΚΤΑΚΤΟ: Ένοπλη ληστεία στην Πολυτεχνειούπολη
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)