NBA: Μυθικός Αντετοκούνμπο. Ασύλληπτο φινάλε στο Σέλτικς – Μπακς

Google news logo Βρείτε μας στο Google News. Πατήστε εδώ!

Τι ματσάρα έγινε στη Βοστώνη! Ύστερα από ένα παιχνίδι "θρίλερ" οι Σέλτικς επικράτησαν στην παράταση των Μπακς με 113-107 κι έκαναν το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα πλέι οφ της Ανατολής στο ΝΒΑ. Τρομερός Αντετοκούνμπο, αλλά...

Απίστευτο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο «TD Garden». Οι Σέλτικς κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Μπακς, επικρατώντας της ομάδας του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 113-107 στην παράταση.

Ο Έλληνας φόργουορντ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του στο ΝΒΑ, μετρώντας 35 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ωστόσο τόσο η εμφάνιση του «Greek Freak» όσο κι αυτή του Μίντλετον (31π.) δεν στάθηκαν αρκετές στους Μπακς για να κάνουν το «break» στην έδρα της ομάδας της Βοστώνης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χόρφορντ με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Ροζίερ να προσθέτει 23 πόντους, όντας καθοριστικός στα κρίσιμα.

Δείτε ένα κάρφωμα του Αντετοκούνμπο

Ασύλληπτο φινάλε στην κανονική διάρκεια

Το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν απλά απίστευτο!  Με 2/2 βολές του Χόρφορντ οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 96-93, αλλά ο Μπρόγκντον ισοφάρισε με τρίποντο (96-96), έπειτα από ασίστ του Αντετοκούνμπο, στα 10,3’’. Στην επόμενη επίθεση, ο Ροζίερ έκανε ότι ήθελε στον Μπλέτσο και με τρίποντο έγραψε το 99-96, μισό δευτερόλεπτο πριν το φινάλε του αγώνα.

Όλοι πίστεψαν ότι η αναμέτρηση τελείωσεμ ωστόσο ο Μίντλετον είχε διαφορετική άποψη. Με τρίποντη «βόμβα» του άσου των Μπακς από τα 9 μέτρα, τα «Ελάφια» έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (99-99).

Εκεί, με ηγέτη τον Αντετοκούνμπο οι Μπακς πήραν το προβάδισμα (104-105) στο ξεκίνημα, ωστόσο οι Σέλτικς ήταν πιο ψυχραίμοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση κι έφτασαν στη νίκη (113-107). Να σημειωθεί ότι ο Έλληνας φόργουορντ αποβλήθηκε λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα, συμπληρώνοντας έξι φάουλ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-17, 44-47, 70-66, 99-99 κ.α., 113-107 παρ.