![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Όσο παράξενο και αν ακούγεται η μεγαλύτερη πλατεία της Ελλάδας αλλά και των Βαλκανίων βρίσκεται σε νησί.
Πρόκειται για τη Σπιανάδα της Κέρκυρας που με εμβαδόν 84.000 τετραγωνικά μέτρα, κατατάσσεται στην 27η θέση της λίστας με τις μεγαλύτερες πλατείες του κόσμου.
Το 1576 οι κάτοικοι άρχισαν να γκρεμίζουν κτήρια που βρίσκονταν περιμετρικά του Φρουρίου για να αυξήσουν την ορατότητά τους, αλλά και την αμυντική τους δυνατότητα. Υπολογίζεται ότι περίπου 2.500 σπίτια γκρεμίστηκαν μέσα σε 2,5 χρόνια.
Η κατασκευή του Λιστόν άρχισε το 1807 και τελείωσε το 1814 από τους Αυτοκρατορικούς Γάλλους του Ναπολέοντα με αποκλειστικό σκοπό τη στέγαση τότε του Γαλλικού στρατού.
Περπατώντας στην πλατεία βλέπει κανείς και την Ιωνικού Ρυθμού Στέρνα που χτίστηκε προς τιμήν του Sir Thomas Maitland, Άγγλου Αρμοστή.
Η Πλατεία αποτελεί σημείο αναφοράς για την Κέρκυρα, καθώς είναι περιτριγυρισμένη από κτίρια που στην ουσία έχουν να κάνουν με τις κατά καιρούς πολιτιστικές επιρροές που έχει δεχτεί το νησί στην μακρόχρονη ιστορία του.
Ταυτόχρονα μπορείτε να αγοράσετε φραγκόσυκα από τους διάφορους πλανόδιους που βρίσκονται στην πλατεία αλλά και να ακούσετε κάποιο γκρουπάκι ή τη φιλαρμονική της πόλης να παίζει κλασική μουσική ή jazz.
Δείτε την πλατεία από ψηλά:
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)