![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Η Δέσποινα Μπενέτου του 9ου Γενικού Λυκείου Πειραιά απέσπασε έπαινο στην 24η Παγκόσμια Ολυμπιάδας Βιολογίας στη Βέρνη.
Η ελληνική αποστολή κρίνεται ιδιαίτερα επιτυχημένη, αφού και τα 4 ελληνόπουλα που εκπροσώπησαν τη χώρα μας (μετά από Πανελλήνιο διαγωνισμό και περισσότερες από 3000 συμμετοχές) πήραν σημαντική διάκριση. Ο συναγωνισμός στην παγκόσμια ολυμπιάδα ήταν επίσης μεγάλος, αφού στη διοργάνωση έλαβαν μέρος 250 μαθητές από 62 χώρες.
Η Ελλάδα συμμετείχε για 8η συνεχόμενη φορά (μέσω της Πανελλήνιας Ένωσης Βιοεπιστημόνων) και αξιοσημείωτο είναι πως τα 4 τελευταία έτη έχει 3 παγκόσμιες διακρίσεις.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:
Δείτε την αποκλειστική συνέντευξή της Δέσποινας Μπενέτου στο Newsbomb.gr
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)