Ολυμπιακός – Άρης: 84-68

Google news logo Βρείτε μας στο Google News. Πατήστε εδώ!

Οι Θεσσαλονικείς έβαλαν... δύσκολα στον Ολυμπιακό για ένα ημίχρονο, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο ημίχρονo και πήραν μία ακόμα νίκη (84-68) – Χωρίς πόντο ο Σπανούλης, που μοίρασε ασίστ. Ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του αγώνα προς τιμήν του Ρόι Τάρπλεϊ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε σχετικά άνετα τον Άρη 84-68 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της basket League.

Με πολύ καλή εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι”... κλείδωσαν το νικηφόρο αποτέλεσμα και διατήρησαν το εντός έδρας αήττητο τους. Ο Σπανούλης έμεινε χωρίς πόντο σε 22':35'' λεπτά συμμετοχής, αλλά δεν περιόρισε και τις ικανότητές του στη δημιουργία. Ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» πήρε συνολικά μόλις έξι προσπάθειες (0/3 διπ., 0/3 τριπ.), αλλά μοίρασε εννέα ασίστ

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πρίντεζης με 16 και Πετγουέι με 15 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βεζένκοφ με 14 πόντους.

Να τονίσουμε πως οι δυο ομάδες δεν ξέχασαν τον Ρόι Τάρπλεϊ, που “έφυγε” από τη ζωή την Κυριακή που μας πέρασε

Ολυμπιακός και Άρης θα τιμήσουν τη μνήμη του -αγωνίστηκε και στους δυο στο πέρασμα του από την Ελλάδα- κρατώντας ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” έφτιαξαν και ένα βίντεο-αφιέρωμα για τον Αμερικανό.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 45-35, 67-49, 84-68

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 15 (3), Χάντερ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης, Ντάρντεν 7, Σλούκας 8 (2), Λαφαγέτ 14 (3), Λοτζέσκι 4, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Κατσίβελης.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2), Δήμας, Ριντ 11, Τόμας 12 (1), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 14, Νέιμικ 2, Μούρτος, Αντεγκμπόγιε 11 (1).