Έκανε το 2-1 ο Θρύλος στο ΟΑΚΑ κι έφυγε για… Φιέστα!!!

Google news logo Βρείτε μας στο Google News. Πατήστε εδώ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς έχοντας για πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Σίμονς, με τον Μάντζαρη με ελεύθερο τρίποντο να κάνει το σκορ 2-3.

Οι Πειραιώτες έπαιζαν μπάσκετ με αποφασιστικότητα, ο Πρίντεζης βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι με υπέροχη κίνηση από το low-post, ενώ ο Σίμονς με κάρφωμα έφερε τους φιλοξενούμενους στο +5 (2-7). Ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε να πάρει πόντους κοντά στο καλάθι, ο Λοτζέσκι ευστόχησε στο πρώτο του σουτ από τα 6.75 μέτρα στο ματς, ενώ ακολούθως στον αιφνιδιασμό ο Πρίντεζης έκανε το σκορ 4-12 στο 5', με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός έπαιρνε τα ριμπάουντ στην άμυνα και στην επίθεση έψαχνε να βρει τον ελεύθερο παίκτη, αλλά σε εκείνο το σημείο οι πράσινοι άρχισαν να παίζουν περισσότερο σκληρά στην άμυνα, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 11-12 με τρίποντο του Διαμαντίδη. Ο Σπανούλης δεχόταν... ξύλο κάθε φορά που είχε την μπάλα στα χέρια του, ο Περπέρογλου από την περιφέρεια "έγραψε" το 13-16, ο Ντάνστον που μπήκε στο ματς έβγαζε άμυνες, με το "τριφύλλι" να κάνει σκληρά φάουλ στέλνοντας τους φιλοξενούμενους στις βολές, αλλά από εκείνο το σημείο δεν ήταν απόλυτα εύστοχοι. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 15-17, ο αποτελεσματικός Πρίντεζης με καταπληκτική κίνηση έκανε το σκορ 15-19, ενώ στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Ντάνστον με εντυπωσιακή προσπάθεια νίκησε την μάχη με τον χρόνο, με το 15-21 να είναι το σκορ της περιόδου.

Εξαιρετικός Κόλινς, αφεντικό στο ματς ο Ολυμπιακός

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός επεδίωξε να πάρει σκορ από το "ζωγραφιστό", στοχεύοντας πάνω στον Μαυροκεφαλίδη. Ο Μάντζαρης με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έφερε τους Πειραιώτες στο +8 (15-23), αλλά ο Μπράμος απάντησε με τρίποντο (18-23). Ο Ντάνστον έβγαζε καλές άμυνες πάνω στον Μαυροκεφαλίδη, Κόλινς-Πέτγουεϊ μπήκαν στο ματς, με τον δεύτερο να "πυροβολεί" από την περιφέρεια (18-26) στο 13'. Ο τολμηρός Κόλινς με αγωνιστικό θράσος έκανε ένα εντυπωσιακό coast-to-coast, τρυπώντας την αντίπαλη άμυνα, αξιοποιώντας το γκολ-φάουλ που κέρδισε, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +9 (20-29). Ο Αμερικανός γκαρντ στη συνέχεια, όντας γεμάτος αυτοπεποίθηση, έδωσε υπέροχη alley-oοp ασίστ στον Πέτγουεϊ που κάρφωσε (22-31) πραγματοποιώντας τρομερό άλμα, με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα στο παρκέ.

Ο Πέτγουεϊ έδινε ασφάλεια στο αμυντικό ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με τον Ντάνστον να καρφώνει με μανία και τους Πειραιώτες να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +11 (22-33) στο 17'. Ο Ολυμπιακός σπαταλούσε τις κατοχές του ώστε να αυξήσει την διαφορά, ο Σλούκας δεν πάταγε καλά στο παρκέ κάνοντας λάθη, με τον Μπαρτζώκα ακολούθως να χρησιμοποιεί σχήμα με τρία γκαρντ (Σπανούλη, Σλούκα, Κόλινς). Ο αρχηγός των Πειραιωτών με ντράιβ έκανε το σκορ 26-35, ο Ράιτ απάντησε από μακρινή απόσταση, με το 28-36 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους, σε ένα ημίχρονο στο οποίο οι ερυθρόλευκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, όντας καλύτεροι και ανώτεροι από τους πράσινους.

Τα ερυθρόλευκα τρίποντα εκτόξευσαν την διαφορά

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με την βασική πεντάδα, ο Γκιστ στην άμυνα έπαιζε πάνω στον Σπανούλη, ο Σίμονς έχανε τα ριμπάουντ στην άμυνα, με τον Ματσιούλις να τιμωρεί (30-36) και τον Παναθηναϊκό να επιχειρεί και εκείνος να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο. Γκιστ-Σπανούλης ακολούθως λογομάχησαν, με αποτέλεσμα να χρεωθούν με τεχνική ποινή, με τους Πειραιώτες να εμφανίζουν επιθετικό πρόβλημα, όντας δίχως σκορ για περίπου 3 λεπτά. Ο Λοτζέσκι έδωσε... ανάσα στους φιλοξενούμενους με τρίποντο (30-39), οι πράσινοι άρχισαν να υποπίπτουν σε λάθη, ο  Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά ξανά στο +11 (30-41), ενώ ο Σπανούλης εκτόξευσε το ερυθρόλευκο προβάδισμα στη μέγιστη τιμή του (+12) στο 25', κάνοντας το σκορ 32-44, "παγώνοντας" το ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε με το κάρφωμα του Γκιστ (36-44), αλλά ο Ολυμπιακός ήταν "καυτός" από την περιφέρεια με τον Μάντζαρη, ενώ ακολούθως ο Πέτγουεϊ τελείωσε την φάση στον αιφνιδιασμό. Οι Πειραιώτες έβγαζαν άμυνες, έπαιρναν τα ριμπάουντ και έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, έχοντας αποκτήσει ρυθμό στο παιχνίδι τους, με το ντράιβ του Σπανούλη να εκτοξεύει την διαφορά στο +15 (36-51) στο 27', με τους ερυθρόλευκους να κάνουν κουμάντο στο ματς. Ο Λάσμε μείωσε κοντά στο καλάθι, αλλά οι Πειραιώτες ήταν αδίστακτοι από την περιφέρεια, με το τρίποντο του Πέτγουεϊ να φέρνει τους φιλοξενούμενους στο +16 (38-54), κάνοντας το κοινό να σιγήσει. Ο εντυπωσιακός Πέτγουεϊ έπαιρνε συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ ακολούθως στο άστοχο τρίποντο του Σπανούλη με φόλοου κάρφωμα διαμόρφωσε το 40-56.

Λαχτάρισε αλλά έκανε το break

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σλούκα, Περπέρογλου, Πέτγουεϊ και Σίμονς. Ο Παναθηναϊκός έψαχνε τον Λάσμε στην επίθεση, ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε (43-56), με τον Κόλινς να μπαίνει στην θέση του Μάντζαρη. Οι Πειραιώτες είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ-άουτ. Οι ρέφερι άρχισαν να φορτώνουν με φάουλ τους φιλοξενούμενους, ο Πρίντεζης επέστρεψε στο παρκέ, με τον Γκιστ να μειώνει σε 45-56 και τους ερυθρόλευκους να "κολλάνε" επιθετικά. Το "τριφύλλι" είχε αρχίσει την δική του αντεπίθεση, καθώς το τρίποντο του Μπράμου έβαλε... φωτιά στην κερκίδα (48-56), με τους γηπεδούχους να μετρούν σερί 8-0. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ, με τον Πρίντεζη να δίνει... ανάσα στην ομάδα του από το low-post (48-58) και τον Μπαρτζώκα να χρησιμοποιεί ξανά τρία γκαρντ (Κόλινς, Σπανούλη, Μάντζαρη). Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειχναν νευρικοί στο παρκέ κάνοντας λάθη, αλλά ο Παναθηναϊκός σπαταλούσε κατοχές, με τον Ντάνστον αιφνιδιασμό να "γράφει" το 50-60 στο σκορ στο 35'.

Ο ψύχραιμος Πρίντεζης με ακόμη μία υπέροχη κίνηση στο "ζωγραφιστό" έφερε την ομάδα του στο +12 (50-62), ο Διαμαντίδης μείωσε με 54-62, με τον ερυθρόλευκο πάγκο να ζητά από τους παίκτες να ηρεμήσουν καθώς έδειχναν νευρικοί ακόμη και στο κατέβασμα της μπάλας. Ο Σπανούλης στην επαναφορά έδωσε ασίστ στον Λοτζέσκι που κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο , ο Λάσμε απάντησε άμεσα, αλλά ο Κόλινς αναλώθηκε σε λάθη και αποχώρησε, με τον Μάντζαρη να επιστρέφει τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Λάσμε με βολές μείωσε σε 58-64, ο Σπανούλης έδωσε κακή πάσα, ο Φώτσης με φόλοου "έγραψε" το 60-64 δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ ακολούθως ο Λοτζέσκι αστόχησε σε τρίποντο. Στο 1'34'' πριν το τέλος ο Διαμαντίδης πήγε στις βολές βάζοντας και τις δύο (62-64), ο Μάντζαρης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος οι πράσινοι έκαναν λάθος. Στα 44' πριν τη λήξη ο Σπανούλης με ντράιβ έδωσε... πνοή στους φιλοξενούμενους (62-66), βάζοντας ένα καθοριστικό καλάθι, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να αστοχούν από την περιφέρεια. Στα 31'' πριν το τέλος ο Κόλινς πήγε στις βολές ευστοχώντας μοναχά στην δεύτερη (62-67), ο Ματσιούλις αστόχησε ξανά παίζοντας με πλάτη, με τον Σπανούλη στα 23'' να πηγαίνει στις βολές. Έχασε όμως και τις δύο, ο Διαμαντίδης αστόχησε από την περιφέρεια, ο Σπανούλης έβαλε και τις δύο βολές, με τους Πειραιώτες να σημειώνουν το πολυπόθητο break στο ΟΑΚΑ, κερδίζοντας τους πράσινους με σκορ 64-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-36, 40-56, 64-69

Ανά δεκάλεπτο: 15-21, 13-15, 12-20, 24-13

Πηγή: redplanet.gr