Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μάλαγα

Την 3η φετινή του νίκη επί της Μάλαγα πέτυχε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης (30/1) στο ΣΕΦ.

Για την 5η αγωνιστική του TOP-16, οι Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με σκορ 73-55 της Ουνικάχα και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στον όμιλο σε 3-2. Οι ψηλοί πήραν την σκυτάλη από τους περιφερειακούς και κυριάρχησαν στις δύο ρακέτες. Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν μπάσκετ περισσότερο κοντά στην ρακέτα στην επίθεση (23/48δ) και δοκίμασαν λιγότερο το χέρι τους από την περιφέρεια (5/21τρ). Οι Πρωταθλητές Ευρώπης κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (46-36), είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (15/11), παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, δεχόμενοι μόλις 24 πόντους. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν το τέμπο τους, έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ, βρήκαν ρυθμό, πάτησαν... γκάζι, απέκτησαν διαφορά και "καθάρισαν" το ματς, σε ένα ΣΕΦ το οποίο ήταν σχεδόν κατάμεστο.