Δεύτερη νίκη για τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τον Απόλλωνα Σμύρνης με στόχο τη νίκη (με αυτή ή με ισοπαλία έπαιρνε την πρόκριση.

Υπήρχε βέβαια και το σενάριο της ήττας, αρκεί να έχανε και ο Πλατανιάς από τον Παναιγιάλειο) οπότε ήταν λογική η προσπάθεια κατοχής και επιθετικής διάθεσης που επέδειξαν οι παίκτες του Σίλβα στα πρώτα λεπτά.

Ο Πορτογάλος παρέταξε τους κατόχους του Κυπέλλου με αρκετές αλλαγές (όπως αναμενόταν) και είδαμε τον παλιό καλό Φουστέρ να ανοίγει το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με σουτ του Βαλεριάνου, το οποίο δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Καπίνο.

Ο Φουστέρ, όμως, πάλι ήταν αυτός που έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά και με γκολ στο 85'  έδιωξε τα σύννεφα και έφερε την ηρεμία και τελικό σκορ 1-2