Ολυμπιακός – Ατρόμητος Αθηνών 2-1

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη 14η συνεχόμενη νίκη του σε όλες τις διοργανώσεις, 10η σερί στη Super League, επικρατώντας του Ατρόμητου με 2-1,στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.

Οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν τη νέα ήττα του ΠΑΟΚ, από τον ΟΦΗ με 3-1 στην Κρήτη, και ανέβασαν τη διαφορά τους από τους Θεσσαλονικείς στους 8 βαθμούς.

Ο Αφελάι με έξοχη κεφαλιά στο 30' έκανε το 1-0, ενώ ο Μήτρογλου στο 73' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Ατρόμητος άργησε να απειλήσει την εστία του Μέγκιερι, αλλά μείωσε σε 2-1 στο 82' με τον Μαρσελίνιο, δίνοντας ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Συγκινητικές στιγμές στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", καθώς πριν από την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα 21 θύματα στη Θύρα 7 του παλαιού Γεώργιος Καραϊσκάκης", στις 8 Φεβρουαρίου του 1981.

Επίσης, οι δύο σκόρερ του Ολυμπιακού αφιέρωσαν τα γκολ τους στον Κυριάκο Δουρέκα, ο οποίος βρέθηκε ξανά στο γήπεδο ύστερα από περίπου δύο μήνες λόγω ενός προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζει.

Πηγή: Redplanet.gr