![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Αυτό που αναζητούν όλοι από χθες είναι ποια μπορεί να είναι η σχέση των Μακεδόνων με τις καρυάτιδες.
Μια αναδρομή στο παρελθόν μας δίνει κάποια στοιχεία.
Οι Καρυάτιδες παραπέμπουν είτε στην Ακρόπολη των Αθηνών, είτε στο Θησαυρό των Σιφνίων στους Δελφούς. Ο Αλέξανδρος, λόγω και της μαθητείας του δίπλα στον Αριστοτέλη, υπήρξε ανέκαθεν θαυμαστής του αθηναϊκού πολιτισμού.
Διαβάστε περισσότερα στο parapolitika.gr
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)