Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, χάρις στα τέρματα των Μανιάτη (63') και Αμπντούν (93').

Οι Πειραιώτες επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί που είχαν πριν την έναρξη του αγώνα και διπλασίασαν τις νίκες τους επί του «Αίαντα» και πλέον περιμένουν τις «μάχες» με τον Πανθρακικό στα ημιτελικά, στην προσπάθεια που κάνουν για την διατήρηση των κεκτημένων εντός των τειχών με την κατάκτηση του νταμπλ. Το παιχνίδι δεν... σηκώνει μεγάλη κριτική, μια και το θέαμα δεν ήταν ανάλογο του επιπέδου των δύο ομάδων, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν όσο... έπρεπε για τη νίκη, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα, ειδικά μετά το τέρμα του Μανιάτη στο 63' έστρεψε την... προσοχή του στον αγώνα του Σαββάτου (16/3) με τον Άρη στους «Ζωσιμάδες».

Άκαρπη... υπεροχή

Οι παίκτες του Μίτσελ μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και αναζήτησαν ένα γρήγορο τέρμα που θα έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα στη συνέχεια κόντρα στους Ηπειρώτες, οι οποίοι θέλησαν να δώσουν χώρο στους γηπεδούχους και να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις.

Ο Ολυμπιακός απείλησε μόλις στο 2’ με τον Αμπντούν, αλλά ο Μπαμπανιώτης ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Μήτρογλου πέρασε άουτ και στο 10’ ο πορτιέρο του ΠΑΣ Γιάννινα ενήργησε σωστά στο σουτ του Μασάντο, εκτός περιοχής. Ο Πορτογάλος απείλησε και πάλι στο 13’ βγαίνοντας απέναντι στον Μπαμπανιώτη, ωστόσο, ο τελευταίος έβαλε σωστά το κορμί του και έδιωξε κόρνερ, ενώ στο 15’ το σουτ του Μανιάτη δεν βρήκε στόχο.

Ισορρόπησε ο ΠΑΣ

Με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου, οι Ηπειρώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και να βγουν στην επίθεση και η πρώτη τελική ήταν στο 21ο λεπτό, με τον Βίλα να επιχειρεί το σουτ, αλλά ο Κάρολ έδιωξε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου έφτασε μία… ανάσα από το γκολ, αλλά ο Μπαμπανιώτης τον σταμάτησε πριν τον περάσει, ενώ στο 30’ το σουτ του Αμπντούν κόντραρε και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Λάθος υπόδειξη σε Λίλα

Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα βγήκε με εξαιρετικές προϋποθέσεις στην κόντρα, με τον Ντε Βινσέντι να κάνει την κάθετη μπαλιά στον Λίλα, που κινήθηκε στην «πλάτη» της άμυνας του Ολυμπιακού, ωστόσο, η φάση σταμάτησε για οφσάιντ, αν και όπως φάνηκε στο ριπλέι, ο Αλβανός άσος των Ηπειρωτών καλυπτόταν.

Η συνέχεια άνοιξε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 37’ απείλησαν με τον Μήτρογλου, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Μασάντο έξω από την περιοχή στο 41’.

Ευκαιρία οι Ηπειρώτες, γκολ ο Μανιάτης

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις, αλλά στο 49’ ο Νικλητσιώτης δεν κατάφερε να κάνει το γύρισμα, μια και η μπάλα κόντρα στον Παπάζογλου και στην συνέχεια, το σουτ του Λίλα σταμάτησε στο σώμα του Κοντρέρας.

Τρίλεπτο... φωτιά

Από εκείνο το σημείο και μετά, η πλάστιγγα έγειρε προς των μέρος των «ερυθρόλευκων», καθώς στο 63’ ο Μανιάτης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από μπαλιά του Χολέμπας και έδωσε σαφέστατο προβάδισμα στους γηπεδούχους για την πρόκριση. Μάλιστα, το τέρμα του Έλληνα άσου έδωσε… πνοή στο «συγκρότημα» του Μίτσελ, το οποίο αναζήτησε το δεύτερο τέρμα.

Όμως, στο 67’ ο Μπαμπανιώτης μπλόκαρε την κεφαλιά του Μήτρογλου, στο 68’ η κεφαλιά του Φετφατζίδη πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Χολέμπας στο επόμενο λεπτό, ολοκληρώνοντας το τρίλεπτο… φωτιά των γηπεδούχων.

Το... κερασάκι ο Αμπντούν

Στην συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τον Ολυμπιακό να κρατά την πρωτοβουλία. Και ενώ όλα έδειχναν πως θα ολοκληρώνονταν χωρίς κάποια άλλη σημαντική στιγμή, στο 93’ ο Αμπντούν διπλασίασε τα τέρματα των «ερυθρόλευκων», έπειτα από την εξαιρετική πάσα του Φετφατζίδη που είχε κινηθεί στην «πλάτη» της άμυνας του ΠΑΣ Γιάννινα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ιωαννίδης (Αργολίδας), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Κεϊτά, Αυγενικού, Κολοβέτσιο.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Κάρολ, Παπάζογλου (76’ Ντιακιτέ), Κοντρέρας, Σιόβας, Χολέμπας, Μοδέστο, Μανιάτης, Μασάντο (61’ Φουστέρ), Βλαχοδήμος (61’ Φετφατζίδης), Αμπντούν, Μήτρογλου.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Χριστόπουλος): Μπαμπανιώτης, Ντάσιος, Μιχαήλ (67’ Πάντος), Ντε Βινσέντι (67’ Λίλα), Βίλα, Κεϊτά, Ρουμπουλάκου, Νικλητσιώτης, Κολοβέτσιος, Μπέριος (79’ Κοροβέση), Αυγενικού.