O Έλληνας αρσιβαρίστας Πασχάλης Κουλούμογλου σήκωσε 179 κιλά και πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό!!!-ΦΩΤΟ

Στη διοργάνωση που φιλοξενείται για δεύτερη μέρα στην πόλη Μπερκ Σουρ Μερ της Γαλλίας, ο Έλληνας πρωταθλητής σήκωσε 179 κιλά και πρώτευσε τόσο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, όσο και στο Όπεν όπου έλαβαν μέρος ορισμένα από τα κορυφαία ονόματα της κατηγορίας.

Η επίδοση του Κουλούμογλου αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς το προηγούμενο δικό του ήταν 177 κιλά από τις 3 Δεκεμβρίου 2017 στο Μεξικό.

Ο Κουλούμογλου είχε 3 έγκυρες προσπάθειες. Σήκωσε 168 κιλά στην πρώτη, 173 στην δεύτερη και 179 στην τρίτη. Ο Χουάν Κάρλος Γκαρίδο από τη Χιλή, ο οποίος συμμετείχε στην Όπεν κατηγορία, σήκωσε κι εκείνος 179 κιλά, εντούτοις είχε μεγαλύτερο σωματικό βάρος στη ζύγιση (58.43 έναντι 57.79 του Έλληνα πρωταθλητή).

Τη δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έλαβε ο Πολωνός Μάριουζ Τόμτσικ με 153κ., ενώ τρίτος ήταν ο Γιουχάνι Κόκο από την Φινλανδία με 144 κιλά. Τρίτος στο Όπεν πρωτάθλημα κατετάγη ο Βραζιλιάνος Μπρούνο Κάρα με 172 κιλά.

Πηγή: diaforetiko.gr