Champions League: Αποτελέσματα και βαθμολογίες. – videos

Με πεντάρα κόντρα στη Μπενφίκα "σφράγισε" η Μπάγερν την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Champions League, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χρειάστηκε ένα γκολ του Μαρουάν Φελαϊνί στις καθυστερήσεις για να "σφραγίσει" το δικό της "εισιτήριο" για τους "16", όπου βρίσκονται ήδη και οι Ρεάλ, Ρόμα, Μάντσεστερ Σίτι, Άγιαξ και Γιουβέντους.

Στον όμιλο της ΑΕΚ, η Μπάγερν Μονάχου “σάρωσε” τη Μπενφίκα με 5-1 και πήρε πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. Ο Ρόμπεν με δύο προσωπικά γκολ έκανε το 2-0 και ο Λεβαντόφσκι πρόσθεσε στη συνέχεια άλλα δύο, για να κλείσει το σκορ ο Ριμπερί στο 76′. Νωρίτερα, στο 46′ ο Ζέντσον Φερνάντες είχε πετύχει το γκολ της τιμής για τους Πορτογάλους.

Ματσάρες στο έκτο όμιλο της διοργάνωσης, με τη Λιόν να μην καταφέρνει να κρατήσει δύο φορές το προβάδισμα κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι και με το τελικό 2-2 να οδηγείται σε “μάχη” στο Ντόνετσκ για το δεύτερο “εισιτήριο” των “16”, κόντρα στη Σαχτάρ που με ένα γκολ του Τάισον στις καθυστερήσεις “λύγισε” τη Χόφενχαϊμ με 3-2. Οι Ουκρανοί είχαν προηγηθεί από νωρίς με 0-2, όμως η γερμανική ομάδα ισοφάρισε πριν το ημίχρονο, για να πετύχει τελικά το… buzzer beater στο 93′ ο Βραζιλιάνος επιθετικός.

Στον 7ο όμιλο, το διπλό με ανατροπή της Βικτόρια Πλζεν στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από νωρίς, μετέτρεψε σε “μονομαχία” για την πρώτη θέση το ματς της Ρόμα με τη Ρεάλ στο Ολίμπικο και οι Μαδριλένοι ήταν αυτοί που επικράτησαν με 2-0, χάρη σε γκολ των Μπέιλ και Βάσκεθ.

Τέλος, στον 8ο όμιλοι τα πάντα… δούλεψαν για λογαριασμό του Μουρίνιο, αφού το ακυρωθέν γκολ της Βαλένθια στο Τορίνο, κράτησε το 1-0 υπέρ της Γιουβέντους και ο Φελαϊνί με ένα γκολ στις καθυστερήσεις επί της Γιουνγκ Μπόις “γλίτωσε” τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από ένα “τελικό” στο Μεστάγια και της χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.