Champions League: "Απέδρασαν" με διπλό Ντόρτμουντ και Ατλέτικο Μαδρίτης – videos

Ντόρτμουντ και Ατλέτικο Μαδρίτης, δυσκολεύτηκαν αρκετά στις έδρες των Κλαμπ Μπριζ και Μονακό αντίστοιχα, αλλά τελικά κατάφεραν να "αποδράσουν" με σπουδαία διπλά, κάνοντας σημαντικό πρώτο "βήμα" για τις πρώτες θέσεις του πρώτου ομίλου.

Δύο διπλά σημειώθηκαν στα πρώτα παιχνίδια του πρώτου ομίλου του Champions League, με τη Ντόρτμουντ να παίρνει δύσκολη νίκη στο τέλος από την Κλαμπ Μπριζ στο Βέλγιο και την Ατλέτικο Μαδρίτης να ανατρέπει από νωρίς το σκορ στο Μονακό, για την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Η γερμανική ομάδα δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα από τους Βέλγους και πήρε τη νίκη με πολύ μεγάλη δόση τύχης, αφού βρήκε το γκολ στο 85ο λεπτό, όταν στο διώξιμο του Μίτροβιτς, ο Πούλισιτς έβαλε την κόντρα και η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά για να καταλήξει στα δίχτυα, στο μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Στο Πριγκιπάτο του Μονακό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 18′ με τον Γκραντσίρ, όμως η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να «αντιδράσει» από νωρίς και αφού πρώτα ισοφάρισε με τον Ντιέγκο Κόστα, από εκπληκτική μπαλιά του Γκριεζμάν στο 31′, έκανε την ολική ανατροπή πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Χιμένεζ με κεφαλιά από κόρνερ, να «γράφει» στο 45′ το 2-1, το οποίο και παρέμεινε μέχρι το τέλος του ματς.