Χαστούκι στην Εθνική Ελλάδος από τη Βοσνία

Google news logo Βρείτε μας στο Google News. Πατήστε εδώ!

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η Εθνική Ελλάδας, η οποία ηττήθηκε 3-1 από την Βοσνία στην Ζένιτσα, υποκύπτοντας στις… ορέξεις του Τζέκο και των συμπαικτών του.

Το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα» δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να ακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Σάφετ Σούσιτς, έδειξε σαστισμένο από την ατμόσφαιρα του «Μπίλινο Πόλζε» και γνώρισε την ήττα, η οποία βάζει την Βοσνία στην θέση του… οδηγού στον όμιλο και αφήνοντας την επίσημη αγαπημένη στην δεύτερη θέση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζέκο, ο οποίος σκόραρε δις (29’, 54’), έχοντας ως… συμπαραστάτες τους Ιμπίσεβιτς, σκόρερ του άλλου τέρματος στο 36’ και Μισίμοβιτς.

Ο… εφιάλτης στη Ζένιτσα φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, μια και μόλις στο 4’ ο Βράνιες απείλησε με κεφαλιά, αλλά ο Καρνέζης απέκρουσε, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση, πιέζοντας για ένα γρήγορο τέρμα που θα έδιωχνε το άγχος και η υπεροχή τους έφερε… καρπούς στο 29’ με την κεφαλιά του Τζέκο, ο οποίος κινήθηκε πρώτος στην πορεία της μπάλας και νίκησε τον Έλληνα πορτιέρο.

Και εκεί που οι Έλληνες διεθνείς προσπάθησαν να… πατήσουν και πάλι στα πόδια τους, ήρθε το πέναλτι του Τζαβέλλα στον Μούιτζα στο 34’ απ’ όπου προήλθε το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων. Ο Μισίμοβιτς είδε τον Καρνέζη να αποκρούει το πέναλτι, ωστόσο, ο Ιμπίσεβιτς σε μία περίεργη φάση νίκησε τους Τοροσίδη και Τζαβέλλα που κινήθηκαν για να απομακρύνουν την μπάλα.

Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα με τον Χολέμπας στο 39’ αλλά το πλασέ που έκανε πέρασε άουτ και κάπου εκεί το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα» έριξε τα… όπλα.

Στα επόμενα λεπτά το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Βοσνία ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό της αναμέτρησης, η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να προκαλέσει προβλήματα στην εστία του Μπέγκοβιτς, με εξαίρεση την φάση του 93ου λεπτού, όταν ο Γκέκας με πλασέ μείωσε 3-1.

Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Βράνιες, Μούιτζα (84’ Βρσάεβιτς), Ζουκάνοβιτς, Ζαχίροβιτς, Λούλιτς, Μεντούνγιανιν (78’ Ράχιμιτς), Μισίμοβιτς, Ιμπίσεβιτς (84’ Στεφάνοβιτς), Τζέκο.

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Τζαβέλλας (46’ Γκέκας), Αβραάμ Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζιόλης (58’ Μανιάτης), Καραγκούνης, Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης (73’ Χριστοδουλόπουλος), Σαμαράς, Χολέμπας.