![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Σύγκρουση δύο φορτηγών πλοίων σημαίας Βανουάτου και Σιγκαπούρης σημειώθηκε στη θαλάσσια περιοχή 9 ναυτικών μιλίων βόρεια βορειοδυτικά της Χίου. Στην περιοχή σπεύδουν έξι περιπολικά σκάφη του Λιμενικού, ένα πλοίο του Πολεμικού Ναυτικού, ένα ελικόπτερο «Σούπερ Πούμα» της Πολεμικής Αεροπορίας καθώς και παραπλέοντα πλοία. Ο καιρός στην περιοχή είναι άιθριος.
Στο πλοίο με σημαία Βανουάτου επιβαίνουν 13 άτομα και στο πλοίο με σημαία Σιγκαπούρης 19 άτομα, και -σύμφωνα με πληροφορίες – όλοι είναι καλά στην υγεία του. Κανένα από τα δύο πλοία δεν μετέφερε φορτίο.
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)