![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Άκρως ανησυχητική αρχίζει και γίνεται η κατάσταση τις τελευταίες ημέρες στο νομό Σερρών, με τη ραγδαία αύξηση των κρουσμάτων του ιού του Δυτικού Νείλου.
Σύμφωνα με πληροφορίες του Infonews24, σήμερα εντοπίσθηκαν πέντε νέα κρούσματα στο νομό Σερρών και συγκεκριμένα στις περιοχές Σερρών, Στρυμονοχωρίου, Σιδηροκάστρου, Παραλιμνίου και Μελενικιτσίου.Μέχρι σήμερα και μέσα σε μερικές μέρες εντοπίσθηκαν συνολικά 14 κρούσματα ιού του Δυτικού Νείλου στην περιοχή.
Με αφορμή τα κρούσματα, πραγματοποιήθηκε σύσκεψη στο δημαρχείο Ηράκλειας, με πρωτοβουλία του Δημάρχου Ηράκλειας Γιώργου Κουτσάκη και με τη συμμετοχή Δημάρχων και υπηρεσιακών παραγόντων. Ο γεωπόνος και εκπρόσωπος των δήμων στην επιστημονική επιτροπή της περιφέρειας κεντρικής Μακεδονίας Λάζαρος Παρασκευαΐδης υποστήριξε πως θα πρέπει να γίνονται δύο τεστ στους ασθενείς, ένα για κορονοϊό και ένα για ιό του Δυτικού Νείλου, ώστε να μην “χάνεται” ο ιός του Δυτικού Νείλου από την πανδημία.
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)