![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
Όταν η τέχνη εμπνέεται από την επικαιρότητα, φέρνει αποτελέσματα σαν αυτό που επιφυλάσσει στους μικρούς και τους μεγαλύτερους φίλους του ο Δημοτικός Κουκλοθίασος Τιριτόμπα.
Ολόκληρη η πανδημία και η καραντίνα που υπήρξε στη χώρα μας ήταν η πηγή έμπνευσης για τη νέα παράσταση του κουκλοθιάσου που διευθύνει η κουκλοπαίκτρια Φωτεινή Καλούδη, μια διασκευή της Κοκκινοσκουφίτσας σε … Κορωνοσκουφίτσα.
Στην περίπτωσή μας όμως η παράσταση στάθηκε η αιτία για τη δημιουργία δύο επιπλέον χαρακτήρων και αντίστοιχων νέων κούκλων για τον ιστορικό κουκλοθίασο.
Ο δημοφιλής λοιμωξιολόγος Σωτήρης Τσιόδρας και ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας, Νίκος Χαρδαλιάς, μεταμορφώθηκαν σε Σωτήρη Σφόδρα τον Μειλίχιο και Νίκο Σκορδαλιά τον Μενουμεσπίτι!
Η συνέχεια επί της … παράστασης!
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)