![Google news logo](/images/gnews_logo.png)
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)
«Αυτό που έχουμε επιτύχει είναι επιτυχία όλων μας» τόνισε ο Καθηγητής λοιμωξιολογίας Σωτήρης Τσιόδρας κατά την καθιερωμένη ενημέρωση του υπουργείου Υγείας για την πορεία του κορωνοίού.
Ο Σωτήρης Τσιόδρας αναφερόμενος στις υπηρεσίες του υπουργείου Υγείας και της Πολιτικής Προστασίας επεσήμανε ότι βρίσκονται εδώ και εβδομάδες σε κατάσταση αντίστοιχη της αντιμετώπισης φυσικών καταστροφών:
«Ότι είμαστε σε αυτή την κατάσταση είναι επειδή από τον Ιανουάριο δουλεύουμε ενταντικά όλοι στις δομές του κράτους, χωρίς να ορίζει τις κινήσεις μας η πίστη σε κάποια τύχη ή στον καλό καιρό. Όπως αυτό επιβεβαιώνεται από μαθηματικές εκτιμήσεις κορυφαίων επιστημόνων της πατρίδας μας », ανέφερε ο επρόσωπος του υπουργείου Υγείας.
Ο Καθηγητής κλείνοντας ευχαρίστησε τους πολίτες για την υπομονή και την πειθαρχία που έχουν επιδείξει απέναντι στα περιοριστικά μέτρα της Πολιτείας και τις συστάσεις των επιστημόνων, προκειμένου να αποτραπεί η διασπορά του ιού.
![](/wp-content/themes/Newspaper/custom/images/customsocial/bluearrow.png)