ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεν κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ στο Γ. Καραϊσκάκης

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής στο «Γ. Καραϊσκάκης», μια και Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έμειναν στο «λευκό» 0-0.

Η αναμέτρηση είχε όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν ένα ντέρμπι, με δυνατά μαρκαρίσματα, πάθος και θέληση από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, ωστόσο, έλειψε η... πεμπτουσία, ήτοι το γκολ, με αποτέλεσμα η δεύτερη μεγάλη «μάχη» μεταξύ των δύο συλλόγων να ολοκληρωθεί χωρίς νικητή, όπως είχε γίνει και στο ματς του πρώτου γύρου στην Τούμπα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Η εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού πριν την έναρξη της αναμέτρησης, φαίνεται πως επηρέασε... θετικά τους παίκτες του Μίτσελ, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα. Μάλιστα, απείλησαν στο 5’ με τον Αμπντούν αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο πορτιέρο του «Δικέφαλου» έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ το σουτ του Βλαχοδήμου και στο 13’ μάζεψε το σουτ του Χολέμπας, εκτός περιοχής.

Οι ποδοσφαιριστές των Πειραιωτών πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, την στιγμή, που οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν την κατοχή, με αποτέλεσμα να βρίσκονται σε πολλές περιπτώσεις σε φάσεις άμυνας. Παράδειγμα αποτελεί η φάση του 19ου λεπτού, όταν ο Τζεμπούρ έκλεψε λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, έβγαλε στον Μασάντο, που άφησε την μπάλα για τον Αμπντούν, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Ιτάνζ.

Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Γιώργου Δώνη προσπάθησαν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση και απείλησαν στο 24’ με τον Ολίσε αλλά το πλασέ του δεν βρήκε στόχο. Η επόμενη... απειλή των Θεσσαλονικέων ήταν στο 35ο λεπτό με τον Καμαρά, αλλά και αυτό το σουτ πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η... απάντηση του Ολυμπιακού με τον Τζεμπούρ, που πήρε την κεφαλιά από σέντρα του Μασάντο, αλλά δεν ήταν δυνατή και αποτέλεσε εύκολη... λεία για τον Ιτάνζ. Μάλιστα, ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ ανταποκρίθηκε σωστά και στην φάση του 39ου λεπτού, σε φάουλ του Χολέμπας, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, η κεφαλιά του Τζεμπούρ πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο «Δικέφαλος» εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο με περισσότερη διάθεση να κρατήσει την κατοχή και να αναζητήσει τους διαδρόμους προς την εστία του Μέγιερι, ωστόσο, αυτοί ήταν... κλειστοί και για τον λόγο αυτό, οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν κυρίως με μακρινά σουτ, όπως στο 57’ με τον Κάτσε, αλλά ο Ούγγρος πορτιέρο του Ολυμπιακού μπλόκαρε και στο επόμενο λεπτό, το σουτ του Ολίσε πέρασε άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να... απαντήσουν στο 59’ με το σουτ του Φέισα, αλλά η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον Ιτάνζ και δύο λεπτά αργότερα, ο Μέγιερι ενήργησε σωστά για την ομάδα του, σε απειλή του Λόρενς με μακρινό σουτ και έδιωξε σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία και να αναζητεί με περισσότερη διάθεση του γκολ, ωστόσο, στο 68’ το σουτ του Μασάντο στην αντεπίθεση, κατέληξε κόρνερ, έπειτα από απομάκρυνση με τα πόδια του Ιτάνζ.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Παπάζογλου, Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέμπας, Φέισα, Μανιάτης, Μασάντο (70’ Φουστέρ), Βλαχοδήμος (60’ Φετφατζίδης), Αμπντούν (79’ Μήτρογλου), Τζεμπούρ.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Σίλντενφελντ, Σαλπιγγίδης (73’ Φωτάκης), Λίνο, Λόρενς, Κάτσε, Κατσουράνης, Αθανασιάδης, Ολίσε (76’ Βούκιτς), Καμαρά (93’ Ρομπέρ).