Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στη Βουδαπέστη

Το πιο αποφασιστικό βήμα μέχρι και το επόμενο έκανε ο Ολυμπιακός. Η ανδρική ομάδα πόλο του Θρύλου, επικράτησε με 8-7 της O.S.C. στη Βουδαπέστη, στρογγυλοκάθησε στην κορυφή του Α΄ ομίλου του Champions League και πλέον βρίσκεται με το ένα... πόδι στα ημιτελικά του Final 6 της διοργάνωσης.

Με το σπουδαίο διπλό στην έδρα της ισχυρής Ουγγρικής ομάδας η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού παραμένει ακλόνητη στην κορυφή του 1ου ομίλου και με ανάλογες εμφανίσεις κρατάει την τύχη στα χέρια της για να παραμείνει εκεί μέχρι το φινάλε, εξασφαλίζοντας την απευθείας παρουσία στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Ο Θρύλος ξεκίνησε με μεγάλη συγκέντρωση την αναμέτρηση και με όπλο την εξαιρετική άμυνα, απέκτησε από νωρίς τον έλεγχο. Με την συμπλήρωση των 2 πρώτων λεπτών οι «ερυθρόλευκοι», άνοιξαν το σκορ με σκόρερ τον Ντόσκα ο οποίος  νίκησε τον Μπιζτριτσάνι από την περιφέρεια. Στα μισά του 1ου οκταλέπτου (4:13), ο Θρύλος βρέθηκε με 2-0 μπροστά στο σκορ με τον Μπούσλιε να σκοράρει ένα πολύ όμορφο τέρμα, το οποίο ήταν προϊόν της εξαιρετικής λειτουργίας στην επίθεση. Οι Ούγγροι μείωσαν με τον Ζάλανκι, ωστόσο ο Γιάννης Φουντούλης με δυο διαδοχικά γκολ, το ένα στον παίκτη παραπάνω και το άλλο στην κόντρα, διαμόρφωσε το 1-4 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος!

Δυναμική ήταν η εκκίνηση του Ολυμπιακού και στο 2ο οκτάλεπτο με τον Μανώλη Μυλωνάκη να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο +4 διαμορφώνοντας το 1-5 στην κόντρα (6:04). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-5 με τον Σέμαν όμως στη συνέχεια οι Πειραιώτες διατήρησαν με ευκολία το υπέρ τους προβάδισμα το οποίο αύξησαν εκ νέου με ένα καταπληκτικό γκολ του Κώστα Μουρίκη για το 2-6, (1:31). Ακολούθησε το τέρμα του Μπργκούλιαν (0:22) ο οποίος σημείωσε το 3-6 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η εικόνα του διαφοροποιήθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγχαν το παιχνίδι αλλά δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα οι Ούγγροι να μειώσουν αρχικά με τον Ζάλανκι σε 4-6, 4:51 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου και να πλησιάσουν στο ελάχιστο με τέρμα του Γκορ Νάγκι στην εκπνοή.

Δυο λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα καθώς ο Μπάτορι ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 6-6 σκοράροντας στον παίκτη παραπάνω. Το 4-0 σερί των γηπεδούχων σταμάτησε ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς με ένα τρομερό γκολ από την περιφέρεια, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Θρύλο (5:51)! Τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα αποβλήθηκε ο Μανώλης Μυλωνάκης αλλά παρά την σημαντική αυτή απώλεια, οι Πειραιώτες δεν πτοήθηκαν. Ο Γενηδουνιάς με εξαιρετική «λόμπα» πέτυχε το 6-8, 1:25 πριν τη λήξη του αγώνα, οι Ούγγροι μείωσαν με τον Ζάλανκι (0:49) σε 7-8 και το φινάλε ήταν συγκλονιστικό με τον Πάβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Μπάτορι στην τελευταία επίθεση και τον Θρύλο να κρατάει τη σπουδαία νίκη!

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 2-2, 2-0, 2-2

H διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ντόσκας (περιφέρεια, 6:04), 0-2 Μπούσλιε (φουνταριστό,4:13), 1-2 Ζάλανκι (περιφέρεια, 2:54), 1-3 Φουντούλης (π/π.,2:05), 1-4 Φουντούλης (κόντρα, 1:39)

2ο οκτάλεπτο: 1-5 Μυλωνάκης (κόντρα, 6:04), 2-5 Σέμαν (π/π., 5:22), 2-6 Μουρίκης (π/π., 1:31), 3-6 Μπργκούλιαν (περιφέρεια, 0:22)

3ο οκτάλεπτο: 4-6 Ζάλανκι (π/π.,4:51), 5-6 Γκορ-Νάγκι (περιφέρεια, 0:01)

4ο οκτάλεπτο: 6-6 Μπάτορι (π/π., 6:21), 6-7 Γενηδουνιάς (5:51), 6-8 Γενηδουνιάς (1:25), 7-8 Ζάλανκι (περιφέρεια, 0:49)

O.S.C Βουδαπέστης (Μπ. Βίντσε): Μπιζτριτσάνι, Μπργκούλιαν 1, Μπάτορι 1, Νάγκι, Ζάλανκι 3, Κόβατς, Χέγκεντους, Σέμαν 1, Γκορ-Νάγκι 1, Γιούχαζ, Μπoύντσου, Νίκιτς, Μπάραμπας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Μπούσλιε 1, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γιάνοβιτς, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος.