"Χρυσός" ο Βαζαίος στους Μεσογειακούς Αγώνες. "Χάλκινος" ο Χρήστου

Το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. μικτή ατομική στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα κατέκτησε ο Ανδρέας Βαζαίος. "Χάλκινος" ο Χρήστου

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ανδρέας Βαζαίος (ΦΩΤΟ) στην Ταραγόνα, όπου διεξάγονται οι Μεσογειακοί Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης τερμάτισε πρώτος στα 200μ. μεικτής ατομικής, με επίδοση 1:59.40 και πήρε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην κολύμβηση για την ελληνική αποστολή.

Το ασημένιο πήγε στον Ισπανό Γκονζάλες με 2.00.53 και το χάλκινο στον Σάντος (Πορτογαλία) 2.00.83. Πέμπτος τερμάτισε ο Γιώργος Σπανουδάκης με επίδοση 2.01.85. Στην πέμπτη θέση ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο Γιώργος Σπανουδάκης (2:01.85).

Το πρώτο όμως ελληνικό μετάλλιο στην κολύμβηση ήρθε από τον Απόστολο Χρήστου. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού τερμάτισε τρίτος στον τελικό των 50μ. ύπτιο με χρόνο 25.35 και κατέκτησε το χάλκινο .